חפש בקטלוג

סקופ: הרווח התפעולי זינק ב- 94% ל- 43.2 מ' ש

גלובס - עירית אבישר - 28.08.2006

"אני מאמין בפוטנציאל של החברה, ואני בדרך כלל לא אומר זאת בשלבים המוקדמים של ההשקעה. להערכתנו, החברה תיצור ערך ניכר לבעלי המניות בשנים הקרובות", כך אומר ישי דוידי, בעליה של קרן פימי, שהשקיעה 156 מיליון שקל בחברת המתכות סקופ.

סקופ רושמת רבעון מצוין, בעיקר בזכות התפתחותה בשווקים הבינלאומיים. ברבעון השני גדלו מכירות החברה ב-81.3% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו ב-269 מיליון שקל. הרווח התפעולי עמד על 43.2 מיליון שקל, זינוק של 94% לעומת הרבעון המקביל, ובשורה התחתונה רשמה החברה רווח של 9.5 מיליון שקל, גידול של 129% לעומת הרבעון המקביל. מתחילת השנה הרוויחה החברה 21.8 מיליון שקל, לעומת 12.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

"הגידול בהכנסות וברווחים משמעותי במיוחד, שכן הוא נרשם לצד השקעה בהתפתחות החברה בשוקי חו"ל, שהביאה להוצאות רבות ואת תוצאותיה נראה ברבעונים הבאים. לכן, פוטנציאל הצמיחה של החברה עדיין לא מוצה", העריך דוידי.

סקופ, בבעלות שמואל שילה, עוסקת בייבוא ושיווק מוצרים וחומרי גלם בענף המתכות. אסטרטגיית החברה היא להיות one stop shop בתחום המתכות, והיא מספקת שירותי חיתוך, שיווק ואספקה של מתכות.

מוצריה משמשים במגוון רחב של ענפי תעשייה, וביניהם מזון, תרופות, אלקטרוניקה ותעשייה צבאית. מניית סקופ היוותה מקור להתעניינות בשנה, כשבמארס האחרון הפכה חברת הביטוח מגדל לבעלת עניין בחברה, עם 6.2% ממניותיה. במארס נכנסה גם קרן פימי להשקעה בסקופ, והיא מחזיקה כיום בכ-28% ממניות החברה.

כאמור, הזינוק בהכנסות וברווחי החברה נבע מהרחבת הפעילות בחו"ל. סקופ מייצאת למדינות רבות, בהן אוקריאנה, הודו, יוון ורוסיה, וכמו כן לחברה מוקדי פעילות בארה"ב, רומניה וסין. בארה"ב השיקה החברה פעילות בתחום המתכות (ובמיוחד אלומיניום) בפברואר האחרון, כאשר רכשה שלושה מרכזי הפצה לשיווק מתכת בחוף המערבי של ארה"ב, תמורת 11 מיליון דולר.הרכישה אמורה להקנות לה דריסת רגל בשוק האמריקני ולהרחיב את חוג לקוחותיה. ברבעון השני הסתכמו מכירותיה בארה"ב ב-53.7 מיליון שקל, כ-21% מתוך כלל מכירות החברה, ובסקופ מעריכים כי הפעילות בשוק זה תהווה נתח חשוב מהכנסותיה בשנים הקרובות.

החברה הקימה גם מחסנים ברומניה ובסין, ואלו אמורים להיכנס לפעילות בעוד כחצי שנה. במקביל, היא הרחיבה את פעילותה העסקית בצ'כיה ואת הייצוא למדינות השכנות. מתחילת השנה הסתכמו המכירות בחו"ל ב-156.3 מיליון שקל, כשליש מסך מכירות החברה, והיעד של סקופ הוא להגיע לרמה של כ-50% מסך המכירות.

בתזרים המזומנים של החברה חל שיפור לעומת הרבעון המקביל, אך הוא נותר שלילי ועמד על 5.5 מיליון שקל לעומת 15.5 מיליון שקל ברבעון המקביל. הגורם המרכזי לירידה בתזרים הוא הגידול הניכר במלאי שרשמה סקופ. מכיוון שמדיניות החברה קובעת אספקה מהירה של הסחורה תוך 24 שעות, היא נאלצת להחזיק מלאי גדול. ההון העצמי של סקופ עומד על 503 מיליון שקל, ומהווה כ-39% מהמאזן.